Zadzwoń do nas
89 526 54 53

Cukrzyca a oko – sprawdź co warto wiedzieć

Cukrzyca a oko – o czym warto wiedzieć

Cukrzyca to choroba metaboliczna która objawia się wysokim wskaźnikiem glukozy we krwi. Diagnoza choroby w większości przypadków jest bardzo prosta. Wystarczy przeprowadzić proste badanie krwi. Niekiedy cukrzyca potrafi się zamaskować wtedy potrzebne są specjalistyczne badania. Objawy tej choroby są bardzo charakterystyczne dlatego jeżeli zauważymy że występują one u nas warto wybrać się na kontrolne badanie krwi. Trzeba pamiętać że cukrzyca ma ogromny wpływ na inne narządy dlatego im szybciej ją wykryjemy tym lepiej dla nas. Cukrzyca a oko to zależność która jest bardzo niebezpieczna.

Typy choroby

Cukrzyca występuje w czterech typach:

  • Typ 1 – młodzieńca
  • Typ 2 – starcza
  • Typ 3 – wtórna
  • Cukrzyca ciążowa

Najwięcej ludzi chorej na typ 2. Prwdopodobna liczba chory na cukrzycę typu drugie przekroczyła 240 mln ludzi na świecie. Choroba ta od wielu uznawana jest na za chorobę cywilizacyjną. W Polsce liczbę chory szacuje się na dwa miliony osób. Liczba ta może być zaniżona bowiem wiele osób nie wie że jest chore.

Oczy

Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu powikłań. Zagrożone są także oczy. Retinopatia cukrzycowa i jaskra wtórna to najczęściej występujące choroby przy nieleczonej cukrzycy. Retinopatia ma trzy stadia rozwoju. Pierwsze stadium bardzo często przebiega bezobjawowo. Może je wykryć tylko przez specjalistyczne badanie dna oka. Dlatego bardzo ważne jest regularne odwiedzanie okulisty przez osoby chore na cukrzycę. Wcześnie wykryta retinopatia może być skutecznie leczona. Jeżeli choroba nie zostanie odpowiednio szybko wykryta może prowadzić do utraty wzroku w trzecim stadium choroby. Badanie dna to badanie które twa 15 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Diagnozowanie

Należy pamiętać o tym że wiele osób podczas diagnozowania cukrzycy może być w pierwszym stadium retinopatii. Szacuje się że 20 % pacjentów u których wykryto cukrzycę może być narażonych na retinopatie. Oprócz kontroli poziomu glukozy warto też pamiętać o nadciśnieniu tętniczym które bardzo często występuje u chorych na cukrzycę. Nadciśnienie tętnicze ma również duży wpływa na rozwój retinopatii. Dlatego bardzo ważne jest aby osoby chore na cukrzycy zostały odpowiednio zdiagnozowane. Wszystkie te schorzenia można skutecznie leczyć.