Zadzwoń do nas
89 526 54 53

Czy prawidłowo dbasz o oczy latem?

Dbaj o oczy latem

Piękna pogoda to coś co lubi każdy z nas. Jednak długie przesiadywanie na słońcu nie jest dobre dla naszych oczu. Tym bardziej jak towarzyszy temu wiatr, kurz, piasek oraz morska woda. Czy to znaczy, że morze jest niezdrowe dla naszych oczu? Nie! Prawda jest taka, że do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować tak aby oczy były bezpieczne.

Spojówka – najbardziej narażona

Spojówka to tu przeważnie wszystko się zaczyna. Co to takiego? To cienka błona śluzowa, która pokrywa zewnętrzny fragment twardówki, czyli tej białej części naszego oka. Jakie jest jej zadanie? Ochrona naszych oczu przed różnymi zanieczyszczeniami, mikroorganizmami oraz przed wysuszeniem. Letnia sceneria, która jest typowa dla polskich plaż nie służy spojówce zbyt dobrze. Ostre słońce, wiatr, piasek, kurz lub kąpiel w niekoniecznie czystej wodzie może doprowadzić do zapalenia spojówki, które bardzo często bywa wstępem do poważnych kłopotów ze wzrokiem. Nie lekceważ objawów.

Podstawowe wyposażenie

Pierwszą linią obrony naszych oczów powinny być okulary przeciwsłoneczne. Nie takie z bazarku za 15 zł. Tanie okulary nie tylko nie chronią, ale mogą wywołać poważne szkody dla naszych oczu. Ciemne szkła takich okularów prowadzą do rozszerzania się źrenic, przez co chłoną one więcej szkodliwego promieniowania UV. Okulary przeciw słoneczne powinny być wyposażone w filtr UV i być w odcieniu brązu lub szarości. Taki kolor sprawia, że wzrok się nie męczy. Bardzo ważna jest też powłoka antyrefleksyjna, która likwiduje męczące oczy odblaski. Pamiętaj także o oprawkach. Powinny być one uzupełnieniem szkieł. Mają być grube i nie przepuszczać szkodliwych elementów z boku. Moda modą ale zdrowie jest najważniejsze. Dobry optyk pomoże w odpowiednim doborze.

Nie lekceważ łzawienia

Oczy swędzą, pieką, stają się zaczerwienione i łzawią to, to znak, że dopadło cię zapalenie spojówek. Przeważnie jest to zapalenie proste, czyli niezakaźne. Na wakacjach odpowiada za to bliski kontakt z naturą. Inne możliwe przyczyny to brak snu, stres i zespół suchego oka. ZSO to niedobór naturalnej nawilżającej wydzieliny. Przy łagodnych objawach zapalenia spojówki wystarczy zabezpieczyć oczy przed dalszymi podrażnieniami i regularnie aplikować krople nawilżające. Ulgę przyniosą także zimne okłady. Gorszy scenariusz to taki, w którym pojawia się światłowstręt oraz ropna wydzielina. Taka sytuacja to znak, że trzeba udać się do okulisty. Zaniedbanie zapalenia spojówki będące wynikiem infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej może poradzić do groźnych okulistycznych powikłań!

Weź pod uwagę alergię

Jeżeli zapalenie spojówki dopada Cię co roku o tej samej porze może to świadczyć, że jesteś alergikiem. Przyczyn jest wiele – pyłki kwitnących traw, zwierzaki lub ptaki (np. gospodarskie) oraz wełna i pierze, a także roztocze mnożące się ochoczo w rzadko pranych „gościnnych” materacach, kołdrach, poduszkach, kocach itd. Staraj się wpłukiwać z oczu alergeny stosując nawilżające krople do oczu lub sztuczne łzy. Pamiętaj aby zgłosić się do alergologa.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten tekst rozjaśni wam troszkę jak ważna jest higiena i profilaktyka oczu. Pamiętajcie nie lekceważcie poważnych objawów, bo to co wygląda niegroźnie może skończyć się poważnym problemem. Korzystajcie z lata ale pamiętajcie o oczach.