Zadzwoń do nas
89 526 54 53

Profilaktyka oczu – co należy o niej wiedzieć

Profilaktyka oczu – oczy zwierciadłem nie tylko dla duszy

W okolicy 26 tygodnia ciąży dziecko zaczyna widzieć. Oczy kształtują się wcześniej, jednak pozostają zamknięte. O zdrowie oczu dziecka dbamy od jego narodzin. Wystawianie na ostre światło może spowodować uszkodzenia wzroku. W życiu dorosłym zwracamy mniejsza uwagę na to, czy nasze zmęczone oczy są zdrowe. Czy mrugamy wystarczającą ilość razy oraz czy domykamy powieki. Zaniedbania mogą spowodować suchość oka, tendencję do zapalenia spojówek oraz konieczność noszenia okularów. Dlatego ważna jest profilaktyka oczu.

Nie bój się okulisty

Aby zbadać wzrok powinniśmy się wybrać do okulisty. Lekarz zbada dno oka, zauważy zmiany chorobowe oraz powie nam jak powinniśmy dbać o oczy. Jednak aby dobrze dobrać okulary, bądź soczewki, do naszej wady powinniśmy się skonsultować z optometrystą. Jest to specjalista optometrii, czyli dobierania korekcji optycznej. Poprzez odpowiednie badania, dobierze nam najbardziej optymalne rozwiązanie. Jego rola jest mniej więcej taka sama jak rola fizjoterapeuty względem ortopedy. Lekarz rozpoznaje chorobę, ale to fizjoterapeuta dobiera zestaw ćwiczeń tak, jak optometrysta dobiera odpowiednią korekcję optyczną.

Ważny zmysł

Zdrowie oczu powinno być dla nas bardzo ważne. W końcu to dzięki wzrokowi postrzegamy świat takim, jakim jest. Osoby, które straciły wzrok lub nigdy nie było im dane widzieć, potrafią się komunikować ze światem zewnętrznym, a nawet czytać. Badania pokazały, że osoby niewidome od urodzenia potrafią sobie świat wyobrazić. Wszystko dzięki wyostrzonemu dotykowi, słuchowi czy węchowi. Bo gdy jeden ze zmysłów nie działa, wyostrzają się pozostałe, aby pomóc organizmowi „orientować się w terenie”. Jest to przykład przystosowania się mózgu do nowych okoliczności. Dzięki wyostrzeniu zmysłu dotyku, niewidomi mogą czytać dzięki językowi braille’a.

Coś na zakończenie

Oczy nie są tylko odzwierciedleniem duszy. Są przede wszystkim mapą po naszym ciele i jego chorobach. Z badania dna oka, specjalista jest w stanie bardzo dużo wyczytać o naszych nawykach czy aktualnie przechodzonych chorobach. Dlatego dbajmy o nasze zmęczone oczy, aby jeszcze długo mogły się cieszyć zdrowiem a my dobrym wzrokiem.